Moje TOP krmivá.

5. 4. 2020

Počas svojho rybárskeho života som vyskúšal množstvo druhov krmiva. Navyše ako obchodník som mal pohodlný prístup k všetkým možným aké existujú. Niektoré, ktoré som vyskúšal boli viac, iné menej úspešné. Počas rokov  sa mi však vykryštalizovalo niekoľko druhov o ktorých som presvedčený že boli úspešnejšie ako tie ostatné a tie spravidla vždy používam. To samozrejme neznamená, že vždy idú ryby vyskočiť za krmivom až na breh. 

Snažil som sa mnohokrát pochopiť a vypozorovať  čo  ryby najviac zaujme  na tom čo je v kŕmidle, ale okrem skutočnosti, že počas leta je treba možno používať trochu hrubšie mleté krmivá a počas zimy jemné, som žiadne zásadné pravidlo nenašiel. A už tobôž som nenašiel nejakú spojitosť medzi ich arómou a žravosťou kaprov. Pravidlo, že ak je leto, bude kaprom chutiť jahodové, alebo medové krmivo je len predpoklad. Ako sa ukázalo, takto to nefunguje. 

Takže ak moje obľúbené krmivá odporúčam, neviem logicky vysvetliť prečo ich majú ryby radi. Treba tiež pripomenúť, že niektoré vedia ryby prilákať rýchlejšie, niektorým to trvá trochu dlhšie. 

Moje TOP krmivo č. 1 je LA SIRÉNE X 21.

Vyrába sa v troch farebných variáciách s mierne odlišnou arómou. Ak ste ešte  s týmto konkrétnym krmivom nechytali, tak určite Vás prekvapí jeho nezvyčajná aróma. Vonia podobne ako tzv. šumienka. Pre tých mladších, išlo o práškový koncentrát, ktorý ak sa vysypal do vody, vznikol šumivý nealkoholický nápoj. ( už sa nevyrába, zistilo sa že "Šumienka" je škodlivá) Ubezpečujem Vás, že takto nevonia žiadne iné krmivo. Jedno vrecko má  850 g. Je to koncentrované krmivo a môžete ho miešať v pomere 1:5 so základovým krmivom. Ja ho najčastejšie miešam so základovým krmivom bez arómy, teda s obyčajným šrotom, najlepšie pšeničným, alebo kukuričným v pomere cca 1:3. Nemiešajte ho s aromatizovaným krmivom. Počas leta je lepšie mať hrubšie mletý základ, naopak, počas chladnejších období jemnejší základ. Je vhodné rovnako do tečúcich a aj stojatých vôd. 

V červenej variácii je najlepšie počas zimy či jari, teda do chladnejších vôd. Vtedy odporúčam aj trochu silnejšiu kombináciu. 

Prírodné zafarbenie je univerzálne a je vhodné po celý rok. Nedá sa tým nič pokaziť, akurát tak ako pri červenej farbe, v zime treba trošku silnejší koncentrát. 

V žltom zafarbení je vhodné počas leta, ale aj na jeseň, obzvlášť po zahájení lovu kaprov po jesennom zarybnení. Žiaľ žlté nám ešte nebolo dodané keďže sa vyrába vo Francúzsku a momentálne ho nevieme ponúknuť. Sledujte však náš e-shop, možno sa to do 2-3 týždňov podarí. 

Krmivo LA SIRÉNE X 21 láka všetky kaprovité ryby, vrátane lieňov, nosáľov, pleskáčov, kaprov a pod. Dá sa použiť aj v mierne tečúcich vodách. Používa sa na klasické vnadenie v kŕmidle, alebo na vnadenie rukou. Vyskúšajte použiť toto krmivo  týmto spôsobom:

Urobte malé gule asi vo veľkosti vlašského orecha ktoré budú natoľko tvrdé, aby sa rozpadli až po padnutí na dno. hoďte 3-5 ks takýchto gúľ na lovné miesto každých cca 10 min. Do hodiny by ste mali prilákať slušnú osádku rýb. Takéto vnadenie použite pri love plavákom, nie na ťažko. 

TOP krmivo č. 2 - Sensas 3000 riviere

Je to lepivé krmivo vhodné predovšetkym na rieku. Jeho lepivosť je potrebná predovšetkým preto, aby sa krmivo udržalo v prúde vo väčších častiach. Môžete ho miešať s mletou  kukuričnou plackou hrubou, (cez leto)  alebo jemnou (počas zimy)   Ale dá sa použiť aj pšeničný šrot či bežné základové krmivo. So základovým krmivom ho miešajte maximálne v pomere 1:1.V zime ešte menej. Okrem toho som ja osobne do tohto krmiva pridával aj posilňovač AROMIX CANAL.  Netreba veľa. Do 1 kg stačí tak 1 deci. Celá fľaška Vám výjde na cca 4-5 kg suchej zmesi. 

Krmivo má miešanú sviežu ovocnú pomarančovo citrónovú arómu. Dobre lepí. Je vhodné na všetky bežné ryby a aj veľkých kaprov. Ja osobne som mal s ním najväčší úspech na Váhu v Žiline. Jednoducho zafungovalo takmer vždy. Taktiež pri love plavákom vyskúšajte vnadiť malými guličkami tak ako opisujem pri krmive LA SIRÉNE X21.

TOP krmivo č. 3 - Sensas 3000 MAGIC- alebo LAKE 

Ide predovšetkým o krmivo ktoré je vhodné predovšetkým na stojatú vodu. Ale ja som ho použil zmiešané s hrubším základom aj na rieke a funguje rovnako dobre ako aj na stojatej vode. S uvedeným krmivom som mal zaujímavý zážitok. Bol som s kamarátom na ryby za zlého počasia, keď veľa pršalo a voda na rieke Váh začala byť veľmi veľká a kalná. On tvrdil že budeme kŕmiť zbytočne, a voda krmivo odplaví. Ja  rád experimentujem a napriek tomu som rukou vyhodil asi 1 kg kŕmnej zmesi aj do kalnej a veľkej vody. Ryby napriek tomu brali neskutočne. Ale predovšetkým nosále a plotice. Preto je toto krmivo vhodné predovšetkým na biele ryby a samozrejme aj kaprov. Ale najskôr príde bežná rybia osádka. Tiež dobre láka aj lieňov. 

TOP krmivo č. 4 -  3000 Carpes Extra Gros

Nielen Carpers extra Grosse, ale celá rada kaprárskych krmív rady 3000 sú veľmi účinné. Extra Grosse  sa vyznačuje tým že je hrubšie namleté. Ako výrobca uvádza, ide o hrubé sladké kŕmenie určené pre lov kaprov. Má vysokú výživnú hodnotu. Obsahuje namletý partikel ako sú arašidy alebo repka, kúsky kukurice, sladké sušienky alebo namletú anglickú vločku. Prevedenie s veľkými partiklovými časticami.

Carpers extra Grosse je vhodné miešať s hrubou mletou kukuričnou plackou, ale dá sa použiť aj hrubo namletý šrot. Vynikajúco bude fungovať ak použijete 3 kg  krmiva + 2 kg  základ + AROMIX CARPES  + práškový posilňovač Carpix. Všetko dohromady zmiešame. (Aromix podľa potreby.) Krmivo necháme niekoľko hodín odstáť. Na lovne miesto ho nahádžeme aspoň hodinu pred lovom. 

Obrovskou výhodou krmiva je že láka predovšetkým kaprov. Biele ryby v menšej miere.  

TOP krmivo č. 5 -PROESSIONAL BIG FISH

Ide o hrubo mleté krmivo  s banánovou vôňou. Obsahuje vysoký podial bielkovin a veľké lisované kusy kukurice na spôsob menších zemiakových lupienkov. Zmes je tvorená zo stredne hrubo mletých obilnín ( kukurica, pšenica). Má horšiu lepivosť, rýchlo sa rozpadáva a vyplavujúce sa lupienky veľmi účinne lákajú ryby. Dá sa miešať s jemnejším základovým krmivom pokiaľ chcete zvýšiť jeho lepivosť, obzvlášť v tečúcich vodách. Je vhodné predovšetkým  na lov počas teplých letných dní. 

Krmivo BIG FISH ( tiež aj v červeneh farbe) patrí medzi lacnejšie a veľmi úspešné krmivá. Pred časom som sa ho snažil pokusne skombinovať s krmivom LA SIRÉNE, že čo to urobí a bolo veľmi úspešné.  Ako je uvedené je hrubo namleté, nachádzajú sa v ňom podobné kúsky ako v zemiakových lupienkoch čo nesmierne povzbudzuje predovšetkým žravosť kaprov.  Ostatné krmivá z rady PROFESSIONAL, nie sú tak na hrubo namleté a dajú sa používať aj v zime. 

Každé uvedené krmivo je vhodné aj na chytanie s feederom s výnimkou Sensas Riviere 3000, lebo silno lepí a zle odpadáva od kŕmidla. 

Tak veľa úspechov s uvedenými krmivami. 

Daniel Jankech 


Diskusia


Pridať reakciu

Vaše meno:*
 
Váš e-mail:*
   
Text komentára:*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka:
image  
* povinné položky

 • Autor:
  Miroslav
  Dátum:
  17. 6. 2021
  Krmivo La Siréne X21 sa miešsa v pomere 1 del krmiva a 3 diely šrotu, alebo naopak? Ďakujem za odpoveď
 • Autor:
  Daniel Jankech
  Dátum:
  17. 6. 2021
  Áno správne. 1 diel X21 - 3diely základ.

Nezmeškajte žiadnu akciu a zľavu!

Chcete vedieť o zľavách a akciách skôr ako ostatní? Prihláste sa k newsleteru.