Čo odhalil Covid v rybárskych organizáciach?

14. 1. 2021

So záujmom a trochu aj pobavením sledujem, že rybárske organizácie majú vzhľadom k mimoriadnej situácii  a lockdownu  veľký problém s odovzdávaním, či vydávaním rybárskych povoleniek.  Až sa mi zdá, že  organizovanie pomerne jednoduchých úkonov  sa snažia čo najviac skomplikovať a použiť čo najviac  nelogických a nepochopiteľných riešení, ktoré bežnému rybárovi čo najviac skomplikujú  život.

Tiež sa dá s istotou povedať, že  vydávanie či  odovzdávanie rybárskych povolení  sa  vykonáva rovnako  ako pred 50 timi rokmi. Snáď by sa funkcionári mohli pozrieť aj do kalendára. Ja viem, v roku 1970 neboli mobily a ani počítače  a všetko sa vlastne vykonávalo mechanicky.  Predstavte si však, že by  Vám  niekto v r. 1970 povedal, že bude taká malá krabička s ktorou sa bude dať vykonávať tisíce  operácií.. Napr. telefonovať , fotografovať , nahrávať videá či  dokonca ňou platiť, alebo mať v tej krabičke imaginárny nepapierový lístok na vlak. .. No trochu som odbočil však.

Na chvíľu sa pristavím pri MsO SRZ ŽILINA,  ktorá je asi zaujímavým  príkladom toho, ako sa veci nemajú  robiť  a skôr vládne chaos ,ako logika a kompetentnosť.  Ale  oproti inštrukciám v Spravodajcovi  MsO SRZ  ŽILINA  sa v súčasnosti dosť vecí zmenilo. Áno ja viem, v dobách príprav „Spravodajcu“ ešte nikto netušil, že v týchto obdobiach  bude lockdown, ale to na veci veľa nemení.

Výbor MsO SRZ  Žilina ( o čom pôvodne  informuje v spravodajcovi)  rozhodol, že povolenky sa budú odovzdávať v rybárskom dome, avšak vydávať sa budú  v istom rybárskom obchode, ktorý bol z hľadiska umiestnenia  na vydávanie povolení absolútne nevhodný.  A rozhodnutie absurdné, keďže neexistoval dôvod, prečo by sa nemohli vydávať v rybárskom dome tak, ako po iné roky.  Teda absurdné sa to bude zdať len dovtedy, kým nezistíme , že obchod vlastní firma jedného z členov výboru MsO SRZ  ŽILINA.

Ale nastala zmena situácie a prišiel lockdown a nie  každý rybársky obchod môže byť otvorený.

Preto výbor MsO SRZ  Žilina  rozhodol, že  povolenky sa budú odovzdávať  v inom rybárskom obchode, ktorý môže byť otvorený aj počas lockdownu, keďže okrem rybárskych potrieb predáva aj potravu pre zvieratá.  Toto rozhodnutie sa zdá logické a praktické, keďže uvedený obchod  je situovaný v blízkosti železničnej aj autobusovej stanice. 

Ale aj toto rozhodnutie je v princípe nelogické a nepochopiteľné... (asi má len zakryť nezmyselnosť toho prvého)  keďže  vôbec nie je potrebné vystávať pred obchodom na odovzdanie povoleniek a objednávať sa dokonca na určitý čas. Je to jednoducho nezmysel.

V sobotu  9.1.2021 som aj ja odovzdal svoje povolenky. Trvalo mi to asi 5 sekúnd a nemusel som nikam telefonovať  a ani sa objednávať.  ObO 4 ( miestna organizácia Rajec kde som členom aj funkcionárom)  dodržala všetky hygienické opatrenia aj normy a urobila odovzdávanie povoleniek  rýchlym a bezpečným. Stačilo povolenky v obálke vhodiť do schránky a z pripravenej búdky si vybrať Spravodajcu so šekom.

 No ak toto nedokážu v Žiline, tak máme asi dosť vážny problém. 

Mohli by sme ešte veľmi dlho  hovoriť na uvedenú tému, ale problém nie je len v súčasnej neschopnosti riešiť problémy s vydávaním povoleniek, ktoré sú viac  menej umelé.  Ale aj v nedostatku  vízie, kam a ako sa majú rybárske organizácie pohnúť a čo robiť, aby organizácie fungovali v modernom režime a nestrpčovali život bežných rybárov  byrokratickými nezmyslami, či súkromnými záujmami funkcionárov.  

Preto si dovolím predstaviť  svoju vlastnú digitálnu víziu.

Nuž vrátim sa k tým mobilom a k faktu, že sa píše rok 2021. Už takmer každý vlastní mobil, ktorý je zároveň aj relatívne výkonným počítačom. Mimochodom, preto som pripomenul  v začiatku článku čo to ten mobil je, aby sme si vedeli plastickejšie predstaviť, ako sa ten rok 1970 odlišuje  od  toho dnešného a kam  sme postúpili v elektronizácii dnes a kam postúpilo v elektronizácii aj slovenské športové rybárstvo.  Nuž teda takmer nikde.

Čo si pod pojmom elektronizácia predstavujem:

Predovšetkým možnosť pre rybára ktorý ovláda počítač a mobil  úplnú  možnosť  komunikovať elektronicky  a všetky dokumenty týkajúce sa  rybárčenia ,  povolenky, členský preukaz a pod. vlastniť v elektronickej  forme.

Avšak skoršie ako by to bolo možné by bolo potrebné aby Rada SRZ  umožnila,  aby niečo takéto mohlo byť povolené. Neviem čo všetko k tomu treba, či nie aj zmena zákona, ale na začiatok je potrebná predovšetkým  vízia, snaha,  presvedčenie že to rybárom uľahčí život. Totiž epidémie sa môžu v budúcnosti opakovať.

Ako by systém mohol fungovať?

Predovšetkým funkcionalita by mala fungovať podobne, ako  e-shopy s tým, že  web rybárskej organizácie by ponúkal možnosť  zaregistrovaným rybárom štruktúrovane poznať   činnosť  funkcionárov online. To znamená výdavky, príjmy, množstvo a druh, dátum napúšťania rýb a pod. Mohol by posielať návrhy či sám sa zapojiť do  činnosti rybárskej organizácie.

Dovolím si začať od rybára ktorý práve zložil skúšky.  Takýto rybár  by dostal unikátny kód, ktorým by sfunkčnil prednastavenú registráciu na webe.

Tak ako v e-shope, by si objednal  rôzne druhy povoleniek  celkom obyčajným zakliknutím ponuky.

Tiež by zaklikol členské poplatky a pod. Po nákupe všetkých potrebných náležitostí by mu systém vygeneroval variabilný symbol na základe ktorej by  bol ako platca identifikovaný a priamo z webu by zaplatil nákup povoleniek, napr. kartou.

Potom by sa rozhodol pre papierovú verziu  povoleniek, ktoré by mu po  ukončení procesu  došli kuriérom či poštou.

Druhá možnosť by bola rozhodnúť sa pre  elektronickú povolenku, ku ktorej by mal prístup pomocou aplikácie, alebo by bola umiestnená priamo  v systéme. 

To znamená zápis rýb a vychádzok by sa robil priamo v mobile či tablete, ktorý by mal rybár so sebou.

Týmto systémom by sa dala riešiť napríklad aj platba  brigád ( po jej uskutočnení by dostal kód na zadanie do systému)  a mnoho mnoho iného.

Samozrejme papierový systém by zostal zachovaný pre rybárov,  pre ktorých by bolo uvedené zložité.

Toto je samozrejme vízia, ale v súčasnosti sa dá takmer všetko riešiť elektronicky.

Takže len treba niekde začať a nenechať z rybárskych organizácii robiť múzeum na posmech  svetu.  Modernizovať weby rybárskych organizácií a postupne vylepšovať ich funkčnosť. 

Som presvedčený že tadiaľto vedie  cesta  k moderným rybárskym organizáciám, ktoré nemajú za úlohu strpčovať rybárom život.  

Daniel Jankech

(autor je členom SRZ od r. 1993 a funkcionár ObO Rajec – člen kontrolnej komisie)

 

 


Diskusia


Pridať reakciu

Vaše meno:*
 
Váš e-mail:*
   
Text komentára:*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka:
image  
* povinné položky

Novinka ešte nebola komentovaná, buďte prvý.


Nezmeškajte žiadnu akciu a zľavu!

Chcete vedieť o zľavách a akciách skôr ako ostatní? Prihláste sa k newsleteru.