Ako udržiavať rybárske náčinie. 3. časť

11. 12. 2016

V minulej časti sme si povedali niečo o údržbe navijakov a prútov. V dnešnej časti budeme pokračovať údržbou ostatných dôležitých súčastí rybárskeho náčinia a to signalizátorov, bivakov, dáždnikov a stojanov.

Zásadným predpokladom dlhej životnosti hocijakého rybárskeho náčinia je samozrejme jeho kvalita. Preto  sa údržba začína predovšetkým v rybárskych obchodoch zakúpením kvalitného výrobku. Tu samozrejme môžeme kalkulovať. Napr. kúpim si signalizátor záberu za 50 eur a vydrží mi 10 rokov a dá sa opraviť, alebo si kúpim signalizátor za 10 eur a rátam s tým, že za 2-3 roky ak sa pokazí ho jednoducho vyhodím.  Problém však nastáva vtedy, ak si zákazník nechce uvedomiť, že kvalita môže mať aj trochu vyššiu cenu a dožaduje sa super vlastností od výrobku, ktorý ich nemá a ani nemôže mať.

  Nie vždy je však za takéto zmýšľanie vinný iba zákazník, ale aj obchodníci. Tí totiž občas robia niektorým i podradným výrobkom takú reklamu, aká im neprináleží a uvádzajú zákazníka do omylu.

Elektronické signalizátory záberu

 Mnoho zákazníkov kladie pri ich kúpe zaujímavú otázku a to či sú vodotesné. Nie, väčšina signalizátorov nie je vodotesná, ale len dažďu vzdorná s výnimkou signalizátorov, ktoré atakujú cenu 50 a viac eur za kus. Mimochodom, nie je potrebné aby boli vodotesné, používajú sa na suchu, nie vo vode.

Ale čo robiť aby mi aj obyčajný signalizátor vydržal dlho?

Predovšetkým je potrebné ho po každej rybačke ktorá prebehla za zlých poveternostných podmienok, predovšetkým v daždi, dobre vyutierať, alebo aj vysušiť. Stáva sa totiž, že za prudkého dažďa môže zatiecť reproduktor a signalizátor začne chrčať, pípať úplne náhodne či dočasne prestane fungovať. Nedá sa tomu celkom zabrániť, ale po vysušení by mal fungovať znovu normálne.

Pokiaľ  je predpoklad že signalizátor nebudete dlhšiu dobu používať, je potrebné vyňať batérie, obzvlášť ak ide o 9 V batérie, alebo menej kvalitné batérie. Hrozí totiž ich vytečenie a znehodnotenie elektroniky signalizátora.  Signalizátor sa snažte skladovať v suchom prostredí aj mimo sezóny.

Častou otázkou býva aj aká dlhá má byť životnosť batérií.  Na to je jednoduchá odpoveď. Batérie by mali vydržať v plne funkčnom stave cca aspoň jednu sezónu. V zime ich treba vyberať nielen kvôli vytečeniu ktoré som už spomínal, ale aj preto, že mnoho druhov signalizátorov máva odber i keď minimálny aj po vypnutí. Preto ak by ste batérie zabudli vybrať, môže sa stať že po určitom čase budú vybité.

Bivaky, dáždniky, prístrešky.

Pri týchto tovaroch môžeme správnou údržbou a používaním predĺžiť ich životnosť aj na dvojnásobok. Často sa stáva, že si rybári mýlia prístrešok s bivakom. Čo je teda prístrešok a čo bivak?!

Ku kategórii prístrešky samozrejme patria aj bežné dáždniky. Sú vyrobené tak, aby odolávali miernejšiemu alebo krátkodobo trvajúcemu dažďu. Nie sú na dlhé rybárske výpravy. Ak zostane na daždi prístrešok niekoľko dní, určite sa môže z vnútornej strany objaviť rosa, alebo začne mierne pretekať. Látky z ktorých bývajú vyrobené nemajú takú odolnosť aby vydržali dlhotrvajúce dažde.  Obzvlášť si  treba dávať pozor na to, aby ste ich balili suché. Ak to nie je možné, je potrebné ich ihneď po rybačke vystrieť a vysušiť. Prístrešky, ale i bivaky  skladovaním v mokrom stave strácajú odolnosť voči dažďu a tiež strácajú aj pevnosť vo švíkoch.

A čo je bivak? Nuž stan na dlhší pobyt pri vode, ktorý je odolný aj  voči dlhotrvajúcemu dažďu ba dokonca aj mrazu. Ich kvalita žiaľ stúpa aj s cenou a dobrý bivak mnohokrát atakuje aj cenu 500 eur. Záleží od veľkosti a odolnosti. Taktiež je veľmi dôležité zbaliť ho v suchom stave. Ak tak neurobíte rovnako ako pri prístreškoch stráca na vodu vzdornosti a pevnosti švíkov. Prípadná pleseň  môže poškodenie bivaka urýchliť.

Stojany. (rodpody, tripody)

Zásadným dôvodom pre nespokojnosť zákazníka so stojanmi je predovšetkým zlý výber. Rybári mnohokrát nedávajú do súvisu počet ich rybačiek  a ani poveternostné podmienky za ktorých budú rybárčiť.  Väčšinou sa žiaľ orientujú na veľmi ľahké stojany, ktoré sa dajú počas vetra ľahko prevrhnúť a sú zvyčajne vyrobené z mäkkých materiálov.  Pritom je oveľa lepšie mať stojan ktorý je ťažší a masívnejší, vyrobený z oceľových materiálov. Problémom však je ich vyššia cena, ale pomer kvality a ceny zvyčajne býva stále lepší ako pri lacných stojanoch. Ak máte takýto lacný stojan, je potrebné skladať ho opatrne a príliš nezaťahovať matice, ľahko sa môže stať že si strhnete závit. Tiež je potrebné ho po rybačke dobre poutierať, aby nebol mokrý.

Pokiaľ sa rozhodnete kupovať si stojan skúste taký model ktorý má čo najmenej plastových súčastí a je lepšie príliš nešetriť.

Za team Esoxfish

Daniel Jankech. 


Diskusia


Pridať reakciu

Vaše meno:*
 
Váš e-mail:*
   
Text komentára:*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka:
image  
* povinné položky

Novinka ešte nebola komentovaná, buďte prvý.


Nezmeškajte žiadnu akciu a zľavu!

Chcete vedieť o zľavách a akciách skôr ako ostatní? Prihláste sa k newsleteru.