Ako udržiavať rybárske náčinie. 1. časť

1. 9. 2016

So zakúpením nejakého rybárskeho výrobku vždy dúfame, že nám  bude nielen spoľahlivo slúžiť, ale  nám aj dlho vydrží.  K dlhšej životnosti  rybárskych výrobkov môžeme samozrejme prispieť aj my a dovolím si tvrdiť že značnou mierou, pokiaľ sa o ne budeme náležite starať a rešpektovať návod na použitie.

Najexponovanejšími rybárskymi výrobkami sú samozrejme prúty a navijaky, ale budem sa zaoberať aj inými  výrobkami.  Pre dnešnú časť  začnem prútmi.

Väčšina poškodení prútov vzniká  nesprávnym používaním, nedodržaním  vrhacej záťaže, ale aj nesprávnym výberom prútu na konkrétnu rybačku, obzvlášť pri nakupovaní cez internet,  keď si zákazník vyberie obzvlášť  lacný prút neznámej značky.  Ale občasnú vinu  nesú aj obchodníci v kamenných obchodoch, keď v zúfalej snahe predať  ponúknu zákazníkovi  nevhodný prút , inak by mu totiž  nedokázali nič predať.

Ponúknem jeden modelový príklad:

Zákazník chcel kaprársky prút  v dĺžke 3,0..3.3 m ktorý by bol tenký, skladný, estetický, ľahký a pevný. Ponúkol som mu tento prút.  Jeho požiadavka však bola do ceny 40 eur. Žiaľ, do tejto ceny som nevedel  nájsť prút, ktorý by spĺňal jeho parametre.  Na trhu však existujú prúty ktoré spĺňajú jeho požiadavky po všetkých stránkach aj cenovej, s výnimkou pevnosti. 

Konkurenčný obchodník možno uspeje, ale zatají tú najpodstatnejšiu vlastnosť. Do 40 eur sa totiž dajú použiť iba lacné materiály na výrobu takéhoto prútu a ak  bude pevný, nebude ľahký ..a pod.   Takýto prút, ak sa aj v záruke nezlomí, určite nevydrží dlho.

Netvrdím samozrejme že do tejto ceny sa nedajú kúpiť prúty ktoré nebudú pevné. Dokonca aj za podstatne nižšiu cenu, avšak nejaká vlastnosť tam bude chýbať. Skladnosť, alebo nízka hmotnosť a pod. Preto treba byť realista a veriť zákonom ekonomiky. Alebo tak írečito slovensky.. z ho..a bič neupletieš.

Zásadným a najdôležitejším predpokladom  pre životnosť prútu je dodržiavanie vrhacej záťaže, ktorá je  uvedená na  každom prúte, s výnimkou niektorých plavačkárskych prútov, kedy  výrobca predpokladá skúsenosť lovca a tento údaj neuvádza. Vtedy sa predpokladá, že ide o vrhaciu záťaž 5-20 g.  Smerodajným údajom pre bezpečné nahadzovanie je spodná  vrhacia  záťaž.  Napríklad ak má váš prút vrhaciu záťaž 70 -140 g, tak ak chcete nahadzovať plnou silou, tak je potrebné  dodržať  určenú hmotnosť nástrahy či olova, inak hrozí zlomenie prútu.  A to samozrejme platí pri všetkých druhoch prútov.

Rybári sa žiaľ mnohokrát nesprávne domnievajú, že  môžu používať  také ťažké záťaže ako je uvedená horná hranica čo je síce pravda, ale už treba opatrne a mäkko  nahadzovať.  Ide napríklad o situácie, keď chceme na lovné miesto dopraviť  väčšie množstvo krmiva.  Musím ešte podotknúť, že najďalej hodíte vtedy ak zaťažíte prút spodnou vrhacou záťažou. 

Druhým asi najčastejším  spôsobom  poškodenia či zlomenia prútu je nesprávne zdolávanie ryby v záverečnej fáze.  Čo to znamená:

 Predstavte si ako rybár s krátkym podberákom zdoláva rybu  s prútom o dĺžke 4 metre.  Na to aby rybu podobral  ju potrebuje  dostať blízko k sebe. Jednou rukou zdoláva rybu, druhou sa ju snaží podobrať. Prút sa tým pádom dostáva  do ostrého uhla až za rybára,  a takýto ohyb nezvládne takmer žiadny prút. Obzvlášť plavačkárske či prívlačové prúty sú veľmi náchylné na zlomenie pri takomto zaobchádzaní.  V tomto prípade sa zvyčajne zlomí druhý či tretí diel v blízkosti spoja u teleskopických prútov.  V prípade delených prútov zvyčajne prvý diel  v prvej tretine, či polovici.

Máloktorý rybár si uvedomuje, že  v súčasnosti sa vyrábajú natoľko pevné vlasce, že môžu zlomiť prút.  Pokiaľ sa vám zachytí nástraha o dno, treba  dať prút do vodorovnej polohy, zachytiť cievku navijaka aby sa nepretáčala cez brzdu a potom silou nástrahu vytrhnúť. Pokusy uvoľniť nástrahu  spôsobom ako sa zdoláva ryba  môžu skončiť zlomením prútu v blízkosti posledného spoja pri rúčke, alebo  ak ide o delený prút v blízkosti druhého spoja od špice.

Prút je možné zlomiť aj pri zdolávaní ryby. Hlavne vtedy, ak je ryba pomerne veľká a rybár v snahe  zdolať rybu čo najrýchlejšie, alebo  ju dostať na miesto kde nie sú prekážky príliš brutálne zdoláva.  To samozrejme predpokladá, že brzdu navijaka pritiahnete príliš tuho. A práve brzda navijaka slúži na to, aby sme rybu vedeli unaviť, ak presahuje možnosti  vlasca či prúta. Žiaľ reklamácia v takomto prípade býva komplikovaná, keďže na rozdiel  od vrhacej záťaže, nemožno zmerať silu, ktorou  rybár zdoláva svoj úlovok a ani silu ryby, ktorá sa snaží uniknúť.  Skúsený rybár to samozrejme odhadnúť vie, ale za neskúsenosť rybára obchodník zodpovedný nie je a v takomto prípade sa vlastne jedná o preťaženia.

Občas sa stane  že údajne niekto zlomí prút pri záseku.  Priznám sa, že o tom mám vážne pochybnosti a je to z fyzikálnych dôvodov veľmi nepravdepodobné. Ak prudšie zaseknete  čo sa stáva zvyčajne pri love na ťažko či plavanú, (menej už pri prívlači kde sa ryba odporom prútu  a protipohybom chytí vlastne sama), pružnosť vlasca a prútu súčasne nemôže spôsobiť zlomenie prútu. Preto ako dôvod reklamácie vyznievajú takéto tvrdenia  dosť pochybne.  A už tobôž pri záseku nemožno zlomiť rúčku prútu. Ak sa vám to náhodou stane, tak ste prút poškodili už pred tým ako sa prejavilo jeho zlomenie.

Zlomenie pri záseku je teoreticky možné len pri použití šnúr ktoré nepružia, ale zásek by musel byť veľmi prudký a na krátku vzdialenosť.

Vyššie uvedené spôsoby zaobchádzania vám  predĺžia životnosť vašich prútov a ušetria vám čas pri  zháňaní náhradných dielov obzvlášť vtedy, ak  sú už staršie. Avšak sú ešte ďalšie faktory, ktoré poškodzujú prúty a znižujú tým ich životnosť.

Väčšina rybárov žiaľ svoje prúty nečistí od nečistôt, prachu či od vlhkosti.  Dážď či iba rosa, majú za následok, že vaše prúty pokiaľ ich uložíte do púzdra zostávajú dlho vlhké. Obzvlášť to škodí  teleskopickým prútom, keďže vlhkosť sa dlho drží priamo vo vnútri  dielov. Vlhkosť má za následok poškodzovanie laku, ktorý prestane chrániť uhlíkovú časť ktorá postupne mäkne. Najpoškodenejšími časťami sú potom  diely v blízkosti spojov. Tam totiž  pôsobí najviac nielen vlhkosť, ale aj prach ktorý zodiera povrch dielov a častým skladaním  sa rýchlo opotrebuje.  Spolu s vlhkosťou má po určitom čase za následok oslabenie a zlomenie prútu. Preto je dôležité prút po každej rybačke dôkladne vyutierať a po daždi nechať  vysušiť mimo puzdier aj tak, že odskrutkujete zátku na spodnej časti rúčky.

Za team Esoxfish

Daniel Jankech 


Diskusia


Pridať reakciu

Vaše meno:*
 
Váš e-mail:*
   
Text komentára:*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázka:
image  
* povinné položky

 • Autor:
  Vojtech Nagy
  Dátum:
  6. 5. 2018
  prosím vás odkial by som vedel objednat čast prútu Esox Carp Evolution 360?
 • Autor:
  Zoltan Toth
  Dátum:
  11. 10. 2016
  Dobrá rada,snazim sa to dodržiavať.

Nezmeškajte žiadnu akciu a zľavu!

Chcete vedieť o zľavách a akciách skôr ako ostatní? Prihláste sa k newsleteru.